Praca w wydawnictwie czy usługi redaktora freelancera. Co wybrać?
Myślisz o zawodzie redaktora? A może jesteś w branży już od kilku lat, ale przyszedł czas na zmiany? W każdej sytuacji wybór właściwego miejsca pracy to podstawa, by czerpać satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Przeczytaj, jakie są plusy i minusy pracy w wydawnictwie oraz świadczenia usług jako redaktor freelancer.
Z tego artykułu dowiesz się:
- gdzie może pracować redaktor językowy,
- jakie są zalety i wady pracy redaktora w wydawnictwie,
- jakie są zalety i wady pracy jako redaktor freelancer.
Gdzie może pracować redaktor językowy?
Pierwszą myślą świeżo upieczonych redaktorów językowych jest często: „Czy uda mi się zdobyć pracę w wydawnictwie?”. To jednak niejedyna możliwość. Gdzie jeszcze może pracować redaktor? Na przykład w agencji reklamowej, w redakcji portalu internetowego, w czasopiśmie. Coraz więcej osób decyduje się także na pracę redaktora freelancera.
Przed podjęciem decyzji powinieneś zadać sobie pytanie o plusy i minusy pracy redaktora na etacie oraz w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Rodzaj zatrudnienia warto dopasować do własnych preferencji i możliwości. Dzięki temu nie będziesz się męczyć w miejscu, które nie jest dla Ciebie.
Praca redaktora językowego w wydawnictwie
Redaktor językowy, który pracuje na etacie w wydawnictwie, bierze udział w procesie wydawniczym. Musi ściśle współpracować z zespołem redakcyjnym, z autorami, z tłumaczami oraz z innymi specjalistami w firmie (np. z grafikiem i z księgowym), aby zapewnić sprawny przebieg procesów wydawniczych.
Głównym celem redaktora jest poprawność gramatyczna, interpunkcyjna, stylistyczna i ortograficzna tekstu. Redaktor odpowiada za analizę struktury publikacji pod kątem logicznego układu myśli, spójności stylistycznej oraz dopasowania do odbiorcy.
Redaktor współpracuje także z autorami (lub z tłumaczami) i pomaga im ulepszyć formę i treść ich dzieł (tak, tak – tłumacz to też autor), dlatego poza doskonałą znajomością norm językowych powinien mieć umiejętności empatycznego podejścia do drugiego człowieka oraz klarownego argumentowania zmian naniesionych w tekście.
Redaktor językowy ma sprawić, aby treść była zgodna z normami przyjętymi przez dane wydawnictwo, a co najważniejsze – aby książka była atrakcyjna dla czytelnika.
Zalety pracy redaktora językowego w wydawnictwie
- Jedną z największych zalet pracy redaktora w wydawnictwie jest stabilność zatrudnienia i stałe wynagrodzenie. Redaktor nie musi skupiać się na pozyskiwaniu zleceń, dzięki czemu może skupić się na tym, co potrafi robić najlepiej – na redakcji językowej.
- Dzięki współpracy z wydawnictwem – szczególnie w przypadku większych oficyn – redaktor ma możliwość uczestniczenia w procesie wydawniczym publikacji znanych autorów, niekiedy nawet pozycji bestsellerowych. Takie zlecenia sprawiają, że jego CV oraz portfolio stają się bardzo atrakcyjne.
- Początkujący redaktor spotka się w wydawnictwie z dużo bardziej doświadczonymi kolegami. Wiedza pozyskana podczas studiów czy kursów to jedno, jednak nic nie zastąpi doświadczenia. Współpraca z zespołem wydawniczym może wiele nauczyć, a obserwacja, jak działa wydawnictwo, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
- Redaktor na początku swojej drogi zawodowej nie ma zwykle rozbudowanej sieci kontaktów branżowych. Podczas wykonywania obowiązków dla wydawnictwa styka się z różnymi osobami. Tego rodzaju zawodowe znajomości mogą w przyszłości pomóc w budowaniu marki osobistej.
Wady pracy redaktora językowego w wydawnictwie
- Praca „dla kogoś” – także w wydawnictwie – wiąże się z „oddawaniem” części wynagrodzenia pracodawcy. To zrozumiałe, jednak nie w każdej sytuacji konieczne.
- Wydawnictwo może także ograniczać swobodę pracy i narzucać pewne ramy, w których niektórym redaktorom trudno się będzie odnaleźć. Wielu z nich ma swoje przyzwyczajenia i zasady pracy usprawniające wykonywanie obowiązków. Nie zawsze są one akceptowane przez pracodawcę.
- Zatrudnienie w wydawnictwie oznacza często pracę w określonych godzinach i (czasami) w określonym miejscu. Brak elastyczności w tym zakresie może być problematyczny dla niektórych osób.
- Redaktor na etacie w wydawnictwie nie ma swobody doboru zleceń. Zwykle musi pracować nad publikacjami, które odgórnie przydzieli mu przełożony.
Praca redaktora freelancera
Obowiązki redaktora freelancera w zakresie redagowania tekstów są podobne do tych wykonywanych w redakcji. W końcu wszystko sprowadza się do przygotowania tekstu poprawnego językowo, spójnego logicznie i atrakcyjnego dla czytelnika.
Podstawową różnicą jest jednak fakt, że freelancer sam odpowiada za pozyskanie klientów i zleceń. Dla niektórych osób może to być trudne, natomiast inne zdecydowanie docenią swobodę w tym zakresie.
Zalety pracy redaktora freelancera
- Redaktor freelancer sam sobie dobiera klientów. Przykładowo: może wyspecjalizować się w redakcji określonych typów publikacji (np. książek dla dzieci, tekstów naukowych) i tego rodzaju zleceń poszukiwać. Dzięki temu pracuje przy takich projektach, które są dla niego atrakcyjne, sprawiają mu satysfakcję i go nie nudzą.
- Styl pracy, godziny pracy, rytm, zasady i ramy wykonywanych obowiązków – to wszystko zależy od redaktora. Nie ma pracodawcy, który by cokolwiek narzucał. Ta swoboda może być kluczowym czynnikiem dla wielu redaktorów podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.
- Redaktor freelancer może osiągnąć wyższy poziom zarobków w porównaniu do pracownika etatowego. Jest tak, ponieważ wynagrodzenie płynie bezpośrednio do niego i nikt więcej nie zarabia na jego pracy. Oczywiście to, ile zarabia redaktor językowy, zależy od wynegocjowanych stawek (zależnych od doświadczenia i umiejętności) oraz od takich czynników jak np. składki ZUS.
Wady pracy redaktora freelancera
- Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może się wiązać (szczególnie na początku) z niestabilnością finansową. Freelancer nie ma pewności co do wysokości wynagrodzenia w danym miesiącu. Odpowiedzią na tę kwestię może być pozyskanie kilku stałych zleceń, które zapewnią redaktorowi bezpieczeństwo finansowe. Warto rozważyć poszukiwanie zleceniodawców jeszcze w trakcie obecnego zatrudnienia, np. w ramach działalności nierejestrowanej.
- Poza wykonywaniem redakcji tekstu freelancer musi się liczyć z dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Należą do nich wszystkie kwestie formalne, takie jak prowadzenie księgowości, regulowanie podatków i składek ZUS, a także sprawy sprzedażowo-marketingowe, czyli pozyskiwanie zleceń czy budowanie marki osobistej. Dla niektórych redaktorów może to być plus, gdyż dzięki temu rozwijają się w obszarach niezwiązanych bezpośrednio z redakcją.
- Redaktor freelancer często pracuje w domu. Ma mniejszy kontakt z innymi osobami (co nie każdemu odpowiada) i – co ważne – nie ma z kim konsultować problematycznych kwestii związanych z redakcją tekstu.
- Praca freelancera wymaga samodyscypliny i samodzielności w prowadzeniu biznesu. Redaktor mikroprzedsiębiorca nie ma nad sobą szefa, a jego klienci i ich deadline’y są najważniejsze (oprócz poprawności językowej). Utrzymanie motywacji na tym samym poziomie każdego dnia nie jest łatwe. Redaktor musi umieć dostosować się do tych specyficznych warunków. Niekiedy jednak wymaga to dużej pracy nad sobą.
Ile zarabia redaktor językowy?
Gdy analizujesz potencjalne miejsca pracy, z pewnością bierzesz pod uwagę wysokość zarobków. Nawet jeśli wykonywanie obowiązków redaktora sprawia Ci przyjemność, bez satysfakcjonującego wynagrodzenia nie odczujesz pełnego zadowolenia.
Ile może zarobić redaktor językowy? Oczywiście – to zależy. I wcale niekoniecznie od tego, czy pracuje jako freelancer, czy na etacie w wydawnictwie. Zadowalające zarobki są możliwe do osiągnięcia zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku. Liczą się Twoje umiejętności, doświadczenie i podejście do autorów, a we freelancingu także do klientów.
Jeśli jesteś dobry w tym, co robisz, Twoje zarobki mogą sięgać nawet 8–10 tys. zł. Aby jednak osiągnąć taki pułap, kluczowy jest wybór odpowiedniej formy zatrudnienia. Predyspozycje niektórych redaktorów sprawiają, że w pracy zespołowej w wydawnictwie poczują się jak ryby w wodzie. Dla innych idealna będzie praca redaktora freelancera, pracującego w domowym zaciszu. Przemyśl dokładnie, jak jest w Twoim przypadku.
Powodzenia!