Jak zostać redaktorem? 7 rad dla początkujących

Jeśli szukasz swojej ścieżki zawodowej lub myślisz o przebranżowieniu, a jednocześnie kochasz książki i język polski nie jest Ci obcy – pomyśl o zawodzie redaktora. Przeczytaj, jak zostać redaktorem i czy to praca dla Ciebie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kim jest redaktor?

Redaktor – słyszysz to słowo regularnie. Czy jednak wiesz na pewno, kim jest redaktor? To bardzo pojemne określenie!

Redaktor to przede wszystkim osoba zajmująca się redakcją tekstu: książki, artykułów w czasopismach, encyklopediach i na stronach www, ale także w programach radiowych i telewizyjnych.

Często ma on znaczny wpływ na ostateczną postać publikacji – a czasami decyduje też o tym, czy daną publikację odrzucić, czy przyjąć do druku. Pracuje w wydawnictwie lub jako freelancer – na własny rachunek.

Redaktor a korektor

Pracy redaktora nie należy mylić z pracą korektora, którego zadaniem jest jedynie sprawdzenie, czy publikacja przygotowana do druku nie zawiera najróżniejszych usterek językowych i edytorskich.

Czy redaktor to dziennikarz?

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś, jak goście w telewizji lub radiu zwracali się do dziennikarza: „Panie redaktorze”. Redaktor to także pracownik gazety, czasopisma, radia lub telewizji. Zajmuje się zbieraniem, opracowywaniem i przygotowywaniem materiałów emitowanych bądź drukowanych przez media.

Kto może zostać redaktorem?

Jeśli myślisz o pracy przy redagowaniu tekstu, być może zastanawiasz się, jakie warunki musisz spełnić.

Redaktor a wykształcenie

Nie ukończyłeś studiów humanistycznych? Nic straconego! Wielu cenionych na rynku redaktorów to absolwenci kierunków ścisłych, uczelni artystycznych czy po prostu liceów ogólnokształcących.

Choć filologia polska ze specjalizacją edytorską to solidna baza, dużo ważniejsza od dyplomu jest wiedza praktyczna. Jak ją zdobyć?

Dobrym pomysłem są kursy i szkolenia dla redaktorów. Dostęp do nich jest w dzisiejszych czasach bardzo prosty, bo często odbywają się online. Warto jedynie zwrócić uwagę na zawartość merytoryczną i doświadczenie prowadzącego. Dzięki temu zyskasz pewność, że wiedza, którą zdobędziesz, faktycznie pomoże Ci na rynku pracy.

Jednym z polecanych przez nas kursów jest „Polszczyzna wzorcowa w praktyce redaktora” prowadzona w ramach Akademii Redaktora. To propozycja głównie dla osób, które chcą rozpocząć swoją pracę w tym zawodzie.

Umiejętności i cechy dobrego redaktora

Wiesz już, że jeśli chcesz zostać redaktorem, możesz szybko uzupełnić swoje wykształcenie. A co z umiejętnościami? Dobry redaktor musi mieć kilka istotnych cech. Odpowiedz na poniższe pytania, by się przekonać, czy dotyczą Twoich mocnych stron. Jeśli tak nie jest, zaplanuj, jak możesz nad tym popracować.

  • Kochasz czytać? Zatem zrobiłeś już milowy krok w kierunku zawodu redaktora. To z książkami i innymi przeróżnymi tekstami będziesz spędzał teraz długie godziny.
  • Jesteś skrupulatny i drobiazgowy? Skupienie to drugie imię najlepszych redaktorów, którzy wykonują nierzadko mrówczą pracę. Umiejętność analizy szczegółów, dokładność – bez tego trudno mówić o dobrej redakcji tekstu.
  • Wiesz, gdzie szukać informacji i jak je weryfikować? Redaktor powinien zdobywać dane tylko z wiarygodnych źródeł, a ich ogrom w dzisiejszych czasach nie pomaga.
  • Masz dobrze rozwinięte kompetencje komunikacyjne? Choć może się wydawać, że redaktor spędza większość czasu samotnie – wśród liter, słów i tekstów – to tak naprawdę ważną częścią jego pracy jest również kontakt z autorem. Dobry redaktor powinien umieć argumentować swoje decyzje w odpowiedni sposób, tak by przekonać autora przywiązanego do swojego dzieła.
  • Bez problemu dotrzymujesz narzuconych terminów? W pracy redaktora bardzo ważna jest systematyczność, bo często nie da się wykonać dużej części redakcji naraz. Przestajemy być wówczas efektywni.
  • Masz w sobie odrobinę pokory? Musisz mieć świadomość, że nigdy nie będziesz wiedział wszystkiego na temat redakcji tekstu. Każdego dnia będziesz uczyć się czegoś nowego.

Jak zostać redaktorem i zacząć zarabiać?

Zdecydowałeś – chcesz zostać redaktorem i masz do tego predyspozycje. To jeszcze nie znaczy, że nagle z nieba zaczną sypać się zlecenia, a każde wydawnictwo otworzy Ci z radością drzwi. Przed Tobą trochę pracy – ale warto ją wykonać.

  1. Czytaj!
    Czytaj dużo, czytaj różnorodnie. Książki, artykuły, blogi – wszystko, co poprawi Twoją znajomość języka i stylu pisania, będzie przydatne.
  2. Znajdź sprawdzone źródła wiedzy
    W internecie funkcjonuje wiele blogów, podcastów i webinarów, których autorzy bezpłatnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy redaktora. Korzystaj, bo możesz się od nich wiele nauczyć.
  3. Wybierz dobre szkolenia i kursy
    Regularne czerpanie z bezpłatnych źródeł wiedzy uzupełnij praktycznymi szkoleniami i kursami, które znajdziesz m.in. w Akademii Redaktora. Dzięki temu nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, lecz także dołączysz do społeczności redaktorów i nawiążesz branżowe znajomości.
  4. Pisz, redaguj, ćwicz swój warsztat
    Efekty możesz publikować na blogu czy w mediach społecznościowych. Twórz własne przykłady lub zaoferuj bezpłatną redakcję niedługich tekstów w zamian za możliwość zamieszczenia ich w portfolio.
  5. Znajdź praktyki lub staż w redakcji – jeśli możesz sobie na to pozwolić. Nauczysz się, jak przebiega proces wydawniczy, weźmiesz udział w kilku projektach. Takie doświadczenie znaczy bardzo wiele dla Twojego CV.
  6. Buduj swoją markę osobistą
    Załóż konto na jednym z portali społecznościowych i zacznij działać: komentuj wpisy innych redaktorów, dziel się wiedzą i przemyśleniami dotyczącymi procesu redakcji tekstu. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, możesz pokazać się od najlepszej strony i zachęcić redakcje i autorów do współpracy z Tobą.
  7. Działaj!
    Wychodź z inicjatywą i zapraszaj do współpracy firmy, redakcje lub autorów. Nie obawiaj się odrzucenia – na pewno się z nim spotkasz. Być może jednak to właśnie w ten sposób zdobędziesz swoją pierwszą współpracę, która będzie furtką do dalszej kariery.

Zawód: redaktor. Rób to, co kochasz

Wiesz już, jak zostać redaktorem. Jeśli kochasz słowo pisane i marzysz, by na nim zarabiać, ten zawód może przynieść Ci satysfakcję i niezależność finansową. Bądź jednak gotowy na ciężką pracę – jej efekt jest tego wart.

Monika Tańska

6 listopada 2023

Masz pytania? Chcesz otrzymać wycenę?


JESTEM DLA CIEBIE