Jak wydać książkę? Samemu czy z wydawnictwem?
Przymierzasz się do napisania książki, ale nie wiesz, jak ją wydać? A może tekst jest już gotowy, ale wciąż leży w szufladzie, bo nie masz pomysłu, co zrobić dalej. Przeczytaj, jakie masz możliwości oraz jakie są wady i zalety każdego rozwiązania i już wkrótce ciesz się własną książką.
Z tego artykułu dowiesz się:
- w jaki sposób można wydać książkę;
- jakie są zalety wydania książki we współpracy z wydawnictwem;
- jakie są wady wydania książki we współpracy z wydawnictwem;
- jakie są zalety wydania książki w self-publishingu;
- jakie są wady wydania książki w self-publishingu;
- jaką funkcję pełni agent literacki.
Jak wydać książkę – różne możliwości
Wydanie własnej książki to wielkie marzenie wielu osób. Początkujący autorzy nie zawsze zdają sobie jednak sprawę, że napisanie jej to tylko pierwszy krok. Aby trafiła na półki księgarń, musi przejść jeszcze wiele etapów.
Jako autor powinieneś zadbać o każdy z nich we własnym zakresie lub wejść we współpracę z wydawnictwem, które skoordynuje poszczególne zadania. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.
Współpraca z wydawnictwem
Jeśli zastanawiasz się, jak wydać książkę, współpraca z wydawnictwem jest prawdopodobnie Twoją pierwszą myślą. To klasyczna, choć – jak przeczytasz w dalszej części artykułu – nie jedyna droga.
Współpraca z wydawnictwem – zalety
Współpraca z wydawnictwem ma wiele zalet.
- Kiedy trafisz do wydawnictwa, za wszelkie dalsze prace z Twoją książką odpowiada oficyna. Prawdopodobnie masz świadomość, że surowy tekst wymaga redakcji i korekty, często niejednokrotnej. Następnie publikację trzeba przygotować graficznie, zadbać o łamanie i skład. Kolejnym krokiem jest wydruk.
- Koordynacja wszystkich zaangażowanych w ten proces specjalistów to ogrom pracy, której unikniesz, dzięki współpracy z wydawnictwem. Pamiętaj jednak, że wciąż będziesz zaangażowany na wielu etapach procesu wydawniczego. Będziesz ustalał z redaktorem ostateczną treść książki, a być może – w zależności od umowy – jej szatę graficzną.
- Wydawnictwo zadba także o promocję książki. Duże oficyny mają doświadczenie, odpowiednie środki i szerokie zasięgi, które pozwalają im promować autorów na dużo większą skalę niż oni sami – we własnym zakresie.
Współpraca z wydawnictwem – wady
Choć współpraca z wydawnictwem może przynieść Ci wiele korzyści, stwarza jednak pewne ograniczenia.
- Po podpisaniu umowy z wydawnictwem masz dużo mniejszy wpływ na ostateczny kształt książki – zarówno na jej treść, jak i układ graficzny.
- Musisz zdać się na specjalistów zatrudnianych przez wydawnictwo, nie decydujesz o ich wyborze. Nawet jeśli masz zastrzeżenia do ich pracy, nie zawsze będą one uwzględnione.
- Prawdopodobnie największym minusem współpracy z wydawnictwem są mniejsze zyski finansowe. To oficyna przejmie dużą część wpływów ze sprzedaży Twojej książki.Z jednej strony to naturalne – bierze na siebie ogromną część pracy oraz działania promocyjne i sprzedażowo-logistyczne. Z drugiej strony – na etapie negocjacji umowy, warto zadbać, by podział zysków był satysfakcjonujący dla Ciebie.
Self-publishing
Self-publishing to coraz bardziej popularna opcja dla autorów, którzy chcą zachować większą kontrolę nad swoją książką. Polega na przejęciu przez autora zadań, które tradycyjnie leżą po stronie wydawnictwa.
Jeśli zdecydujesz się na ten wariant, będziesz musiał we własnym zakresie zadbać o redakcję książki, korektę, przygotowanie okładki i ilustracji, skład oraz łamanie tekstu, wydruk oraz dystrybucję. Podobnie jak w przypadku współpracy z wydawnictwem, także self-publishing ma liczne zalety i wady.
Self-publishing – zalety
Do największych korzyści z self-publishingu należą:
- Większa kontrola nad całym procesem. To Ty dobierasz specjalistów, którzy pracują nad Twoją książką – korektorów, redaktorów, grafików, drukarnię itp. Wiesz, z kim współpracujesz, i działacie na podstawie podobnych wartości. Taka współpraca jest zwykle bardziej efektywna i zwyczajnie przyjemniejsza.
- Decydujący głos w sprawie ostatecznej treści i wyglądu książki. Nie musisz obawiać się, że ze względu na umowę z wydawnictwem, Twoja książka trafi na półki w zupełnie innej postaci, niż zakładałeś. To do Ciebie należy ostateczna decyzja w sprawie poprawek redakcyjnych czy okładki publikacji.
- Zysk w całości trafia do Ciebie. Gdy poniesiesz już wszystkie koszty związane z usługami specjalistów freelancerów, na koniec cały zysk ze sprzedaży jest Twój.
Self-publishing – wady
By jednak tak się stało, musisz najpierw włożyć ogrom pracy w przygotowanie i wydanie książki.
- Znalezienie, a następnie koordynacja prac poszczególnych specjalistów w procesie wydawniczym to praca „na pełen etat”. Jeśli masz odpowiednie kontakty i pracowałeś już przy tego typu projektach, praca może pójść szybciej. Jeśli jednak to Twój pierwszy raz, przygotuj się na długie godziny spędzone nad tego rodzaju zadaniami.
Planujesz wydawać kolejne pozycje? Możesz potraktować to, jak inwestycję. Następnym razem z pewnością pójdzie sprawniej.
- Zastanów się także, czy masz odpowiednie kompetencje, by nadzorować pracę i egzekwować jej efekty od poszczególnych specjalistów. Musisz wyposażyć się przynajmniej w podstawową wiedzę z ich obszarów, by wiedzieć, czy wykonali swoją pracę poprawnie. Przydadzą się także umiejętności organizacyjne i zarządcze.
- Pominięcie wydawnictwa to także prawdopodobnie mniejsze zasięgi reklamowe i niższy budżet na działania promocyjne. Z czasem, kiedy zbudujesz już swoją markę jako autora, będzie to miało jednak mniejsze znaczenie.
Self-publishing i agent literacki
Jeśli myślisz o self-publishingu, ale masz obawy, czy zdołasz skoordynować cały proces, jest jeszcze jedna opcja. To współpraca z agentem literackim.
Jest to doświadczona osoba, która wesprze Cię przy realizacji tego niełatwego projektu. Jej rolą jest przeprowadzić Cię za rękę przez zadania, na których nie do końca się znasz. Ma kontakty branżowe, wie, jak działać szybko i efektywnie. Choć jej wynagrodzenie należy wkalkulować w budżet, to nie będą to kwoty takie, jak zainkasuje wydawnictwo vanity. Przemyśl, czy – szczególnie przy pierwszej książce – nie warto zlecić części zadań agentowi literackiemu.
Współpraca z wydawnictwem czy self-publishing? Co wybrać
Wybór między współpracą z wydawnictwem a self-publishingiem zależy od Twoich celów i preferencji. Jeśli chcesz profesjonalnego wsparcia i masowej dystrybucji, wydawnictwo może być odpowiednią opcją. Jeśli natomiast pragniesz większej kontroli i elastyczności, self-publishing będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.
W jednym i drugim przypadku pamiętaj o podstawowej zasadzie – zacznij pisać! Bez tekstu nie wydasz książki w żaden sposób. Od tego wszystko się zaczyna!